آی مزرعه
آی مزرعه

روش درمانی و استفاده از دارو برای آبراهه های پرورش آبزیان

روش درمانی و استفاده از دارو برای آبراهه­ های پرورش آبزیان:


روش استفاده از دارو در آبراهه های پرورش ماهی
روش استفاده از دارو در آبراهه های پرورش ماهی

معمولا آبراهه ­ها برای ماهیان بزرگتر از سایز لاروی مناسب هستند و به صورت متوالی بدون این که امکان بازگشت ­آب وجود داشته ­باشد ترتیب می ­یابند؛

در آبراهه ­ها جریان آب به اندازه ­ای بالا است که دارو ها و مواد شیمیایی به سرعت از آن خارج می ­شوند؛ این بدان معناست که مصرف دارو در یک آبراهه معادل با مصرف دارو در کلیه آبراهه ­های بعد از آن است.

هنگامی که دارو را در یک مجموعه متوالی از آبراهه ­ها مورد استفاده قرار می­ دهیم، در صورتی که دارو (مثلا فرمالین) موجب وارد شدن استرس به ماهیان، یا باعث کاهش میزان اکسیژن محلول در آب گردد، احتمال بروز مشکل هوادهی (به آب) وجود دارد؛ و ممکن است جابه­جایی ماهیانی که در پایین ­دست آبراهه ­های مورد نظر که درحال درمان ماهیان آن­ها هستیم، امری ضروری باشد.

  • در آبراهه ­هایی که قطع جریان آب ورودی آن­ها امکان ­پذیر باشد، می ­توان عملیات درمان ماهیان را درست شبیه تراف ­ها انجام داد، در غیر این­صورت (یعنی عدم امکان قطع جریان آب)، می ­توان از سایر روش ­ها استفاده نمود.
  • در صورتی که تغییر جریان آب وجود نداشته ­باشدیک سیفون ممتد (شکل زیر) یا نیروی انسانی معادل آن مورد نیاز خواهد ­بود تا میزان دارویی که وارد آب آبراهه می ­شود را با غلظت داروی مورد نیاز در آب تحت کنترل داشته ­باشد.

سیفون مورد استفاده برای دارو در مزارع پرورش ماهی

شکل- سیفون دارای سر ثابت وسیله­ ی مفیدی است که می ­توان آن را درخانه تهیه نمود.

  • پمپ ­هایی نیز در دسترس هستند و وجود دارند که جریان ثابتی از آب را آزاد می­ کنند، زمانی که مقدار جریان ایجادشده توسط پمپ اندازه­ گیری شود، می ­توان یک حوضچه نگهداری ماهی را آماده نمود تا هدف ما را برآورده ­سازد. برای این کار می ­توان از شیر تنظیم که مقدار عبور جریان آب از آن قابل کنترل است، استفاده ­نمود اما با تغیر سر آن ­ها، تغییر فشار در آن­ها رخ می­دهدو برای استفاده در موارد بحرانی، میزان جریانی که از آن عبور می ­کند باید به طور ثابت تحت نظر قرار گیرد. در صورت استفاده از نیروی انسانی، فرد موردنظر باید در قسمت ورودی آبراهه مستقر شود و بنشیند و در فواصل زمانی منظم، مقدار معینی از محلول یا دارو را که در ظرف مناسب موجود است، به داخل آب بریزد؛ در صورتی که بتوان میزان جریان آب را در همه حالت ­ها کاهش ­داد، اجرای این روش با دست آسان­ تر است.
  • در آبراهه­ هایی که امکان تنظیم جریان آب وجود ندارد، از جریان سریع آب استفاده می­شود و در صورتی که بتوان سطح آب را پایین آورد، این امر باعث افزایش سرعت جریان آب خواهد شد. در حالت عادی، ماده شیمیایی یا دارو را با چند لیتر آب رقیق نموده و در قسمت ورودی آبراه، برای مدت 1-2 دقیقه آن را به آب می ­افزایند؛ در این حالت ماهیان به طور مداوم و گاهی دوباره در معرض دارو قرار می­ گیرند و احتمال بیرون پریدن آن­ها از آب نیز در این شرایط وجود دارد اما از آنجایی که امکان خروج آن­ها از آبراه وجود ندارد، میزان داروی مصرفی کاهش می ­یابد. اما در روش جریان سریع آب از مقادیر بیشتری دارو یا ماده شیمیایی استفاده می­شود. مشکل فرار ماهیان تحت درمان از دارو که به صورت جمع­ شدن آ­ها در انتهای پایینی آبراهه ظاهر می­ شوند، با عبور مخلوط داروها از این ناحیه که ماهی قادر به فرار از آن نیست برطرف می ­شود.
  • برای افزایش ایمنی بهتر است، در هنگام شستشو با تعداد بیشتر دارو، میزان جریان آب را کاهش دهیم؛ در نتیجه در صورت مشاهده یک مشکل، می ­توان با افزایش جریان ماده شیمیایی ی دارو آن را سریعتر برطرف کرد.
  • ثبت دقیق اطلاعات بسیار ضروری است؛ با توجه به تاثیر دارو، درمان را با غلظت کم دارو شروع می­کنند و سپس به تدریج غلظت را افزایش می ­دهند. به طور کلی وضعیت هیدرودینامیک کانال­ های دراز ایجاب می­ کند که با توجه به هر مورد، روش درمان تعیین شود.

بهتر است مطالب زیر را نیز مطالعه نمایید:

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.