آی مزرعه
آی مزرعه

ساخت استخر برای ماهیان سردابی | ساخت استخر ماهی قزل آلای رنگین کمان

ساخت استخر برای ماهیان سردابی | ساخت استخر ماهی قزل آلای رنگین کمان


ساخت استخر برای ماهیان سردابی | ساخت استخر ماهی قزل آلای رنگین کمان

رعایت مشخصات فنی کارهای ساختمان و تلفیق آن ها با مسائل زیستی ماهی در ارتباط با تکثیر و پرورش ماهیان سردابی به عنوان یک اصل کلی در احداث کارگاه پرورش ماهی محسوب شده و باعث مسائلی همچون پایین آوردن هزینه های ساختمانی، استهلاک کمتر، تولید بیشتر و ارزان تر می گردد.

نکات کاربردی ساخت استخر پرورش ماهیان سردابی | ماهی قزل آلای رنگین کمان

به طور کلی می توان گفت منابع و محل هایی که جهت تکثیر و پرورش ماهیان سردابی مناسب هستند بیشتر در ارتفاعات حدود 1000 تا 2000متر از سطح دریا (رشته کوه های غربی و شمال کشور) می باشند.

زیرا در آنجا چشمه های پر آب که دبی اکثر آن ها بین 1.5 تا 3 متر مکعب در ثانیه است و در تمام طول سال نیز جاری بوده و همچنین چشمه هایی با دبی های بین 50 تا 1500لیتر در ثانیه فراوان وجود دارد.

گذشته از موقعیت اقلیمی، ظرفیت کارگاه عامل مهم دیگری است که در احداث استخر باید در نظر گرفت. ظرفیت کارگاه باتوجه به مقدار آب ورودی به کارگاه تعیین می شود بدین صورت که به ازای هر 10 لیتر بر ثانیه آب ورودی، ظرفیتی حدود 1 تن پرورش ماهی بازاری را درنظر می گیرند که باتوجه به کیفیت آب ورودی متغیر است .

و از طرف دیگر به ازای هر یک تن ظرفیت کارگاه، 100 متر مربع فضای مفید درنظر می گیرند .

بدیهی است که بهترین راه برای تعیین ظرفیت واقعی پرورش، کانال ها مقایسه نتایج حاصله در چند فصل پرورشی است.

توپوگرافی منطقه نیز عامل دیگری در احداث است و باید طوری باشد که حتی المقدور کمترین عملیات خاکبرداری و تسطیح در آن صورت پذیرد.

از طرف دیگر زمین باید طوری انتخاب شود که امکان آبگیری حوضچه ها به صورت ثقلی وجود داشته باشد و در غیر این صورت نیاز به پمپ آب خواهد بود که هزینه بر است.

عوامل دیگری چون کیفیت آب، کمیت آب، منبع آب، درجه حرارت آب، سرعت آب، عوامل آلوده زا، اندازه ماهی، نوع و کیفیت غذای مصرفی ماهی و بیماری ها در احداث استخر ماهی موثر می باشند.

پس از درنظر گرفتن کلیه عوامل، ابتدا زمین را مسطح و آن را بر حسب محل ورود و خروج آب و تاسیسات جانبی آن تسطیح و شیب بندی می کنند و پس از تسطیح زمین برایاحداث حوضچه ها در محل مورد نظر به مقدار لازم خاکبرداری می کنند.

برای ساخت دیوارهای حوضچه ها و کانال ها می توان از بتن مسلح (همراه با میلگرد) یا غیر مسلح (همراه با آجر و بلوک) استفاده کرد.

باید توجه کرد که ساخت سازه ها و حوضچه ها به گونه ای باشد که شیب ملایمی از ورودی تا خروجی (2 تا 5 درصد) داشته باشد.

همچنین در ماهیان سردابی طول استخر را شمالی-جنوبی درنظر می گیرند.

برای جلوگیری از ماهیان و موجودات دیگر، مواد خارجی و خروج ماهیان از حوضچه ها تورهایی تعبیه می شود.

همچنین حوضچه ها و کانال های پرورشی بایستی دارای خصوصیات زیر باشند:

  1. قابلیت گندزدایی با جریان آب
  2. تغذیه و صید با روش های اتوماتیک و مکانیکی
  3. رقم بندب خودکار (جداسازی ماهیان کوچک و بزرگ)
  4. سهولت در کنترل و مدیریت
  5. انتقال مواد دفعی و اضافی ایجاد شده در آب به خارج از کانال با حرکت آب.

نکات کاربردی ساخت استخر های پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان

در مزارع طولی ماهی قزل آلا به دلیل حساسیت این گونه ماهی پرورشی و نیاز به دمای پایین و اکسیژن بالا آب باید دائما در استخر های بتونی در جریان باشد و پس از تامین آب از منبع اصلی که معمولا چشمه ها یا روخانه است و گذر از مزرعه پرورشی بدون آن که در حجم آب تغییری حاصل شود از سوی دیگر خارج می گردد تا هم امسیژن مورد نیاز ماهیان فراهم شود و هم با ماندگاری آب دمای آن افزایش نیابد به این نوع روش سیستم باز می گویند.

رایج ترین اشکال مزارع سردابی نوع معمولی و نوع دانمارکی است که هر دو آن ها روش باز محسوب می گردند.

در انواع معمولی آب هر استخر به صورت مجزا تامین شده و خروجی جداگانه ای دارد.

ولی در نوع دانمارکی مزارع در چند ردیف پله مانند ساخته می شوند و آب خروجی استخر های ردیف اول به استخر های ردیف دوم و پس از عبور از آن به استخرهای ردیف سوم می ریزد.

قابل ذکر است انواع دیگری از استخر پرورش سردابی مانند حوضچه های گود سیمانی یا بتونی ساخته اتیلنی نیز وجود دارد .

لازم به ذکر است در اینجا فقط کلیاتی در مورد ساخت استخر ماهی سردابی آورده شده است اما برای تهیه نقشه های اجرایی و آماده کردن برنامه زمانبندی میبایست آن را در قالب یک طرح و توسط فردی متخصص و آشنای به فن انجام داد .

نکات کاربردی ساخت استخر پرورش قزل آلا

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.